Elewacja – wizytówka każdego budynku

Oceniając estetykę danego domu, najczęściej skupiamy uwagę na jego elewacji. Można powiedzieć, że jest to „warstwa wierzchnia” budynku. Ładne, estetyczne elewacje zdecydowanie poprawiają wizerunek domów, i odwrotnie – zaniedbane sprawiają, że znacznie gorzej je oceniamy. Wiedzą o tym doskonale pośrednicy w obrocie nieruchomościami. O wiele łatwiej jest sprzedać lub wynająć mieszkanie w kamienicy o atrakcyjnej elewacji. Z kolei lokal w domu, którego wizytówką zdecydowanie nie jest elewacja, może się cieszyć mniejszym powodzeniem wśród klientów.

Walory estetyczne elewacji mają zatem duże znaczenie. Równie ważne, a w kontekście mieszkańców – nawet ważniejsze, są cechy typowo użytkowe danej elewacji. Przede wszystkim powinna być ona odporna na zmienne warunki atmosferyczne, które w naszym klimacie są normą. Dobór odpowiedniej farby do pokrycia elewacji jest sprawą bardzo istotną. Chodzi przecież nie tylko o estetykę, ale i trwałość. Malowanie całego budynku wiąże się ze znacznymi wydatkami.

Lepiej zatem zainwestować raz na długie lata niż ponownie malować dom po upływie niedługiego czasu. Warto zwrócić uwagę na zmywalne farby elewacyjne, z których można usuwać zanieczyszczenia i akty wandalizmu. Szczególnie uciążliwa w miastach może być działalność osób wykonujących graffiti. Dzięki odpowiedniej farbie elewacyjnej, można bezpiecznie usunąć rezultaty takich działań. W dobrą elewację inwestuje się na długie lata, dlatego nie warto na niej oszczędzać.

Zobacz więcej: krzys-bud.eu Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *